Navštívili jsme EXPO 2015 v Miláně, stojí za to?

Od 1. května do 31. října probíhá světová výstava EXPO 2015 v Miláně. Výstava je aktuálně v plném proud. Přinášíme ucelený přehled toho, co EXPO 2015 nabízí, jaké pavilony byste neměli minout, co nepodcenit a shrnutí našich dojmů.

EXPO 2015

Před návštěvou: Co si vzít s sebou

V první řadě doporučujeme pohodlné oblečení, pokrývku hlavy, slunečný brýle, opalovací krém a lahev na vodu. Po celém areálu se nachází fontány s pitnou vodou, které vzhledem k vysokým teplotám patří k nejnavštěvovanějším bodům celého Expa.

Hodit se vám bude i batoh na případně suvenýry, v mnoha pavilonech lze zakoupit jídlo typické pro daný stát, brožury, katalogy a podobně. Ujistěte se, že máte vytištěné lístky, případně peníze na jejich zakoupení (na místě stojí 39 €, předem je lze zakoupit za 34 € – ceny za dospělou osobu).

Pokud nechcete za každou cenu šetřit, jídlo nechte doma. V areálu lze zakoupit chutné pokrmy původem z celého světa.

Vyjíždíme: Doprava do areálu výstaviště

Milán má jako město velmi propracovaný systém hromadné dopravy. Díky tomu se na EXPO dostanete velmi pohodlně i přes skutečnost, že se výstaviště nachází až za hranicemi města.

Poloha výstaviště na mapě
Poloha výstaviště na mapě

Na stránkách světové výstavy je vyzdvižena doprava tramvají (linky 12 a 19), které jsou cenově nejdostupnější. Cesta vás totiž vyjde na 1,50 € v rámci městského tarifu. Oproti tomu metro se v konečné stanici již nachází za hranicemi města a vy si musíte na poslední dvě stanice koupit další lístek na rozšířenou zónu.

My jsme přesto vzhledem k obrovskému horku raději zvolili o poznání příjemnější cestu podzemní linkou metra a lístek si dokoupili.

Dalšími hojně využívanými možnostmi dopravy je cesta vlakem (městskými linkami „S“ podobně jako v Praze), autem a autobusem.

Dorazili jsme: Kam se vydat nejprve?

Pokud jste jako my dorazili hlavním vchodem, jako první pravděpodobně zamíříte do tzv. pavilonu nula (Pavilion Zero), který se zaměřuje na vývoj lidstva v kontextu s přírodou. Mnohé však odradí velké fronty, které se logicky u nultého pavilonu tvoří.

Dalším tipem je návštěva obchodu se suvenýry. Místo, které mnohdy necháváme až nakonec, se na EXPO vyplatí navštívit hned na úvod. Můžete si zde totiž zakoupit speciální EXPO pas, do kterého sbíráte razítka z navštívených pavilonů. Vytvoříte si tak nevšední památku na navštívená místa.

A jako třetí v pořadí doporučujeme hned v úvodu návštěvu českého pavilonu, který se nachází také nedaleko hlavního vchodu (ČR má pavilon číslo 7, přičemž prvním pavilonem věnovaným některé zemi je Alžírsko s číslem 6).

Vtípek v českém pavilonu
Vtípek v českém pavilonu

Rozkoukali jsme se: Jaké jsou naše dojmy?

V první řadě vás překvapí, jak je EXPO obrovské. V podstatě nemáte šanci vše stihnout v jeden den. Kromě množství pavilonů vás limitují především časté fronty u těch nejatraktivnějších a nesnesitelné horko v letním Miláně (potkala nás vlna veder, kdy při čtyřdenním pobytu v Miláně teplota denně přesahovala hodnotu 37 °C). Především z těchto důvodu doporučujeme odložit návštěvu výstavy až na září a říjen, kdy jednak opadne hlavní vlna návštěv a jednak budou teploty snesitelnější. Druhou možností je zakoupení vstupenek na více dnů, kdy si program rozložíte dle potřeby.

Dalším dojmem je proměnlivá kvalita a vůbec celkové pojetí jednotlivých pavilonů. Hlavním tématem výstavy EXPO 2015 má být „Feeding the planet, energy for life“, v Česku se rozšířil volný překlad „Potraviny pro placenu, energii pro život“.

Obiloviny na pavilonu Izraele
Obiloviny na pavilonu Izraele

Tyto parametry už na první pohled splňují například pavilony USA a Izraele, na jejichž stěnách je prezentován inovativní způsob pěstování rostlin. Jiné země pojaly svůj pavilon jako sebeprezentaci (mezi nejpovedenější v tomto směru podle nás patřil pavilon Slovinska), našly se však i pavilony, jejichž sdělení bylo dosti nejasné (Vietnam polovinu svého pavilonu pojal tak trochu jako vietnamskou tržnici plnou rozpačitých suvenýrů).

Velká část pavilonu Vietnamu byla de facto vietnamskou tržnicí
Velká část pavilonu Vietnamu byla de facto vietnamskou tržnicí

I v případě českého pavilonu lze pochybovat o tom, zda plzeňské pivo a zmrzlina z Opočna přináší řešení v oblasti dodávek potravy celému světu (ve skutečnosti je hlavní chloubou modulární konstrukce pavilonu). Připravte se tedy na to, že často nabydete po prozkoumání pavilonu rozpačitého dojmu a hlavou vám bude kolovat otázka, co tím vším chtěl vlastně básník říci.

Místa, která podle nás stojí za návštěvu

Na světové výstavě EXPO se přesto nachází mnoho pavilonů, které navštívit prostě musíte. My jsme si před návštěvou vyhledali na internetu několik nejdoporučovanějších, od mnohých nás však nakonec odradila fronta. Například Spojené Arabské Emiráty měly frontu vyvedenou kolem objektu na chodníku na přímém slunci a samotné čekání (které jsme vzdali) bylo možná nejlepší ukázkou podnebí v SAE a jejich Dubaji.

1. Pavilon Brazílie: zábava pro každého

Brazílie se se svou výstavou dostala do čela nejspíš všech výběrů těch nejlepších pavilonů. Může za to jediná věc – obrovská síť natažená přes celé jedno patro. Naskýtá se vám tak zábava pro děti i pro ty nejstarší. Na síti se nachází několik „nouzových“ východů, a tak si můžete cestu v případě potřeby pouze krátce vyzkoušet a zbytek absolvovat po klasické podlaze.

Pohled na síť v pavilonu Brazílie - Netradičně zespoda
Pohled na síť v pavilonu Brazílie – Netradičně zespoda

Spodní patro je pak věnováno především rostlinám, kdy vás zavěšené květináče zklamou tím, že květiny v nich jsou umělé.

Umělé květiny v pavilonu Brazílie asi klíčem k budoucnosti nebudou
Umělé květiny v pavilonu Brazílie asi klíčem k budoucnosti nebudou

2. Pavilon Slovinska: dokonalá prezentace země

Slovinsko sice neposkytlo inovativní řešení v oblasti energie nebo krmení planety, u nás však jednoznačně vyhrálo, co do sebeprezentace. Z pavilonů, které jsme navštívili, jsme ze Slovinka měli nepřekonatelně dobrý pocit a chuť se do země ihned vypravit.

Slovinský pavilon si skutečně zamilujete
Slovinský pavilon si skutečně zamilujete

3. Pavilony České republiky a Slovenska: doma je doma

Přestože se pavilony Česka a Slovenska nacházejí téměř na opačných koncích celého výstaviště, jsou si oba v mnohém podobné. U nás se točil Pilsner Urquell, u našich bratrů zase Zlatý Bažant a tak podobně. Tak jako tak by byl hřích dva pavilony bývalého Československa nenavštívit.

Pavilon Slovenska, venku se čepovalo pivo
Pavilon Slovenska, venku se čepovalo pivo

V případě českého pavilonu jsme až později docenili nápad s umístěním bazénu a lehátek. V horkách, která na Expu panovala, jsme se celý den modlili, abychom u některého z pavilonů ještě našli něco podobného, což se bohužel nestalo. Česká nápaditost tak slavila úspěch a je v tomto směru škoda, že náš pavilon není umístěn více do centra celého výstaviště. Počet návštěvníků by se pravděpodobně rázem pohyboval v jiných řádech.

Pohled z českého pavilonu na bazén
Pohled z českého pavilonu na bazén

4. Pavilon Holandska: feeding the planet v holandském stylu

Holandsko pojalo pavilon po svém. Země vlastně nic moc nevystavuje, z několika vozů si však můžete zakoupit holandské masové koule, poctivé hranolky, vuřty, burgry a samozřejmě pivo. Není to sice zrovna inovativní, je to spíše ukázka toho, jak by se planeta krmit neměla, ale úspěch je zaručen.

Pavilon Holandska - Nezdravé jídlo bylo v podstatě hlavním tématem
Pavilon Holandska – Nezdravé jídlo bylo v podstatě hlavním tématem
Pavilon Holandska - stánek s vuřty
Pavilon Holandska – stánek s vuřty

5. Pavilon Ruska: Ochutnejte Kvas

Ruský pavilon vás bude celý den lákat na ochutnávku drinků. V celém areálu je totiž dostupná WiFi a vy tak můžete na oficinální aplikaci sledovat akce, které aktuálně v různých pavilonech probíhají. Rusko láká na ochutnávku tradičních drinků (vyberete si jeden ze čtyř nápojů a dostanete malé množství do kelímku).

Ruské nápoje, dáte si Kvas?
Ruské nápoje, dáte si Kvas?

V případě Ruského pavilonu musíme zmínit, že se nenaplnily naše obavy z prezentace Ruska jako obávané velmoci. Na rozdíl od USA, kde na vás bude z obrazovek promlouvat Barack Obama, se Rusko dokázalo od politiky zcela oprostit a pavilon ve vás zanechá pozitivní dojem.

6. Strom života

Strom života se nachází uprostřed hlavní ulice mezi pavilony. Když si počkáte, můžete zhlédnout krátké představení. Čekání zkrátí zábavná sedátka od Coca-Coly, pavilon pravých italských pokrmů, či nekonečná fronta do hlavního italského pavilonu. Návštěvu jednoho ze symbolů výstavy tedy rozhodně doporučujeme.

Strom života v centru EXPA
Strom života v centru EXPA

7. Další místa, pokud máte čas

Právě italský pavilon je velkým lákadlem, od kterého nás však odradila zmíněná nekonečná fronta. Tak trochu jsme zapomněli na pavilony Rakouska a Švýcarska, vynechali jsme i majestátní Čínu. Naopak doporučit můžeme ještě pavilon Francie, kde můžete zakoupit chutnou bagetu, velmi podařené jsou ale i vstupní zeleninové záhony a celková vnitřní expozice. Vtipné houpačky nabízí Estonsko, mnohé zaujme i Velká Británie.

Pavilon Velké Británie s hlavním tématem v podobě včel a medu
Pavilon Velké Británie s hlavním tématem v podobě včel a medu

Pokud jste fanoušci Coca-Coly, můžete se zchladit lahví Coca-Coly, kterou dostanete v obrovském pavilonu této značky. Při jejím popíjení je vám stručně prezentována historie značky (italsky nebo anglicky).

Pavilon Estonska nabídl uvnitř vtipné houpačky
Pavilon Estonska nabídl uvnitř vtipné houpačky

Závěr

EXPO je letos velkým lákadlem, přestože naše závěrečné dojmy jsou z mnoha důvodů rozpačité (ať už kvůli počasí, nepochopitelně dražšímu metru či proměnlivé kvalitě pavilonů), návštěvu s radostí doporučujeme. Do Milána se dostanete pohodlně letecky, zejména mimo letní měsíce se pak výlet stává cenově skutečně velmi dostupným.

Vyberte si hotel v Miláně

Hledej hotely

Misto
Datum nastupu
Datum odjezdu

Milán je navíc krásné město s mnoha světově unikátními památkami a nezapomenutelným jídlem. Pokud je to však možné, po naší zkušenosti ještě jednou doporučujeme vyrazit sem mimo prázdniny, případně celou dovolenou rozložit do více dnů a skutečně si ji tak bez stresu užít.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář