Pohádkové město na jižní Moravě: krásná Lednice

Kam se jezdí fotit naprostá většina svateb v širokém okolí jižní Moravy? Kde se můžete toulat po obrovském parku plném romantických staveb, prohlédnout si jeden z nejkrásnějších zámků v České republice a zároveň zavítat do zelené oázy v podobě obrovského skleníku s tropickými a subtropickými rostlinami?

Hádáte správně. V Lednici!

Pokud se rozhodnete vydat na výlet právě do těchto končin, určitě neprohloupíte, když si pro vyhradíte celý den volna.

Letní sídlo Lichtenštejnů

LedniceVždyť jen lákadlo největší – samotný zámek, nabízí hned čtyři prohlídkové trasy, během nichž vám budou doslova oči přecházet. Čeká vás nakouknutí do reprezentačních sálů, knížecích apartmánů, dětských pokojů a barokní krápníkové jeskyně s výstavou strašidel! Myslím ale, že nejvíc vám stejně utkví v paměti nejvyhledávanější kuriozita zámku – proslulé vřetenové schodiště z dubového dřeva, které spoujuje zámeckou knihovnu s apartmány knížat v prvním patře. Že na schodišti není nic až tak zajímavého, říkáte si? Možná jen do chvíle, než vám průvodkyně sdělí, že celá ta vyřezávaná nádhera zdobená motivy z říše rostlin a zvířat, byla vyrobena z jednoho jediného stromu. Jakmile se k vašim uším dostane podobná informace, garanguji vám, že začnete studovat detaily schodiště ze všech stran a hledat, kde nechal tesař díru, resp. důkaz, že se historikové uťali a schodiště je poslepované z více kousků najednou.

Po prohlídce interiérů se přímo nabízí odpočinková a romantická plavba po ramenech řeky Dyje. Loďky tu vyjíždí každou půlhodinu. Jedna trasa vede od lednického zámku k Minaretu, další pak od Minaretu směrem k Janohradu (Janovu Hradu).

Minaret? Jen pro odvážné!

Anebo si udělejte procházku k Minaretu po svých. Celý park je pečlivě udržovaný, a tak se vám nestane, že byste někde zapadli do rozbahněné cesty. Vzdálenostně je to od zámku asi 1,5 km po rovné cestě, sypané droboučkými kamínky. Není problém tu jen třeba i s kočárkem.

Ovšem na Minaret nedoporučuji výšlap slabším povahám se závratěmi. Jednak se vám z točitého a nekonečného schodiště (302 schodů) může udělat opravdu špatně a za další – výška Minaretu 62 metrů mluví za vše. Pro odvážnější je to ale nezapomenutelný zážitek! Ten výhled shora je totiž úchvatný!

Odpočinek ve stylu Versailles

Cestou zpět se pak nezapomeňte zastavit ve skleníku, který byl kdysi dávno původně oranžérií. Dnes tu najdete kombinaci rostlin z oblasti tropů i subtropů, z nichž v každém období roku něco kvete. Návštěvu doporučuji obzvláště v zimě (kromě ledna – to je z provozních důvodů zavřeno). Díky vysokým teplotám jde o příjemné zpestření chladných dnů a podzimních plískanic.

Nakonec si můžete odpočinout třeba v zámecké zahradě ve francouzském stylu alá Versailles. Spousta květin, živých plotů, okrasných keřů, laviček lákajících k posezení, nebo třeba fontány. Jen se tu nesmíte zapomenout! Čas tu totiž ubíhá nějak podezřele rychle :-)

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář