Lidice: Smutná památka, na kterou se nesmí zapomenout

Americký filosof, kritik a spisovatel španělského původu, George Santayana, jednou řekl, že “národ, který nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat”. Ačkoli jsou tedy některé výlety po koutech českých spíše neveselou připomínkou událostí minulých, přesto si myslím, že bychom se jim neměli vyhýbat. Mezi místa s tragickou historií, která by neměla zůstat zapomenuta, patří bezesporu obec Lidice.
Resp. to, co z ní (ne)zbylo po řádění nacistů v roce 1942.

Proč vlastně…?

Co se tu stalo? Tato obec byla vybrána jako oběť, nebo spíše odplata za atentát (27.5.1942) na říšského protektora Reinharda Heydricha, který na následky zranění 4. června 1942 zemřel. Nešťastná souhra okolností a nedorozumění ohledně zapletení několika místních obyvatel do smrti Heydricha napomohly k tomu, že státní tajemník Úřadu říšského protektora, Karl Hermann Frank osobně při Heydrichově pohřbu předložil Hitlerovi svůj plán odvety. To jest – srovnat Lidice se zemí, postřílet dospělé muže, ženy uvěznit v koncentračních táborech a děti dát na “převýchovu”.

Jak to všechno nakonec dopadlo, víme všichni.Lidice

A dnešní památník Lidice je toho smutnou připomínkou. Při procházení rozlehlou zelenou loukou, kterou křižují jen upravené chodníčky a sem tam vysázené stromy, vás ani nenapadne, co se tady před více než 70 lety vlastně odehrálo. Zdá se to tak dávno.

Nebýt několika zastavení s vystouplým kamenným půdorysem dřívějších budov, ani byste si neuměli předtavit, jak původní vesnice vypadala. Po cestě tak minete základy Horákova statku, kde bylo zavražděno 173 lidických mužů, kostel sv. Martina, nebo školu.

Památník dětských obětí

Asi největší dojem ve vás ale zanechá pomník zavražděných dětí, který vytvořila akademická sochařka Marie Uchytilová. Jde o bronzové sousoší 82 dětí, které byly umučeny ve vyhlazovacím táboře Chelmno. Paradoxem je, že toto “Sousoší lidických dětí” bylo do své dnešní podoby realizováno až 11 let po smrti sochařky, v roce 2000. Dřív na něj bohužel nebyly finanční prostředky.

Lidice

Co mě osobně zaujalo oko nejvíce? Růžový sad, který najdete přímo před památníkem. Původní sad z padesátých let 20. století sice zanikl, ale nahradil ho v roce 2001 sad nový, který obsahuje na 24 000 růžových keřů ve 213 odrůdách! Mimochodem – pokud byste se rozhodli si svůj svatební obřad uspořádat přímo mezi záhony růží, máte možnost připojit se k ostatním párům a společně si zde vysadit svůj vlastní růžový keřík…

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář