Poreč, chorvatské přímořské město s nádechem Itálie

Jedno z nejkrásnějších přímořských měst Istrie, které jsem měla možnost navštívit? Bez rozmýšlení Poreč! Město se nachází téměř v polovině istrijského pobřeží a rozlohou dosahuje na nějakých 139 kilometrů čtverečních. Zajímá-li vás poměr národností, které zde tvoří skupinu místních obyvatel, jsou tu z 85% zastoupeni Chorvaté a z 15% Italové. Což vlastně odpovídá na mou udivenou otázku o dvojjazyčnosti, která mě napadala u každé cedule v Poreči. Nápisy a názvy jsou totiž po celém městě jak v chorvatštině, tak v italštině. A to včetně názvu samotného města, v italštině označovaného jako Parenzo.

Co vás upoutá na první pohled při procházce historickým centrem? Bezesporu překrásná architektura a roztomilé uličky, v nichž se mísí architektonické vlivy různých mocností, které měly Poreč v dobách minulých pod svou nadvládou. Ať už šlo o Řím, Benátky, nebo později Rakouské císařství. Mimochodem – zvlášť Benátčané tu po sobě zanechali natolik nesmazatelnou stopu, že si člověk často není jistý, jestli se nějakou náhodou neocitl přímo v Benátkách! Ulice jsou dlážděny kamennými kostkami, které jsou za dobu své existence vyleštěny kroky návštěvníků tak hladce, že není těžké po nich co chvilka uklouznout. Domy zdobí dřevěné okenice, světlé barvy a u starších budov často narazíte na odhalené zdivo, odkud vykukují základy v podobě kamenů, či širokých kvádrů cihel.Chorvatsko - Poreč

Líbilo se mi také, že ačkoli jsou tu restaurace a obchůdky se suvenýry nebo oblečením na každém kroku a majitelé postávají venku u dveří, nikde se nesetkáte s tím, že by vás tahali dovnitř, tak jako to umí vlezlí obchodníci v některých jiných zemích. Zapomeňte. Tady jsou naštěstí civilizovaní lidé :-)

Až budete mít dost okukování centra a rozplýváním se nad krásami historie třeba v podobě Eufraziovy baziliky (která je mimochodem zapsaná i v UNESCO!), Porečského muzea, nebo zbytků Neptunova a Martova chrámu ze 2. století, máte spoustu možností, jak si naplánovat ten pravý odpočinek.

Můžete si sbalit plážovou tašku a navštívit jednu z parádních pláží, kterých je v okolí Poreče bezpočet! Kromě Městské pláze, která se nachází v samotném srdci města, určitě doporučuji zavítat na pláž Brulo, do Modré laguny nebo na ostrov Sv. Nikola, který je přímo naproti Poreči. Na všech místech objevíte drobné kamínky, případně jemný písek, křišťálově průzračnou vodu a množství sportovních atrakcí a zařízení, kde se můžete vyblbnout klidně i s dětmi – vodními skluzavkami a nafukovacími nesmysly do vody počínaje a volejbalem, nebo vodním pólem konče. A to, že u každé pláže máte na výběr také ze spousty barů a restaurací, to už berte jako příjemnou samozřejmost.

Až vás omrzí povalování na pláži, zavítejte přímo k přístavu v centru města, kde objevíte stánky se spoustou nabídek na výlety! Vybírat můžete z plaveb do okolních měst – Rovinj, Vrsar, Terst, Benátky, a mnohé další! Nebo – pokud se vám nechce nijak daleko, ale přesto byste rádi na loď, využijte služeb některé ze společností, které nabízí plavbu okolo pobřeží na lodi s proskleným dnem. Můžete tak pozorovat podmořský život, aniž byste byť jen smočili palec ve vodě :-)

Ještě jeden ohromně užitečný tip pro vás mám, než vyrazíte na cesty! Snažte se naplánovat výlet do Poreče (a celkově na Istrii) v době, než začne opravdová letní sezona. Třeba v průběhu června. Ceny jsou tu oproti sezoně diametrálně odlišné a ušetřit můžete až třetinu nákladů jak na ubytování, tak občas i za jídlo.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář