Buďte připraveni na horskou dovolenou se psem

Vyrážíte v zimě na hory a máte čtyřnohého mazlíčka, kterého plánujete vzít s sebou? Starostí budete mít víc než dost. V následujícím textu vám přinášíme seznam věcí, na které byste určitě neměli zapomenout.

Pes hory cestoun

Příprava na cestu. Máte na všechno dost sil?

Nejprve musíte zvážit, zda je váš mazlíček zvyklý na cestování. Pokud by první cesta autem trvala příliš dlouho, mohla by v pejskovi vyvolat trauma a příště by do auta nemusel nastoupit vůbec. U starších psíků a malých štěňat je na místě zvážit hlídání v domácím prostředí a nevystavovat mazlíčka nadměrnému stresu.

Důležitá je i příprava samotného auta. Psovi je nutné zajistit bezpečí, ale zároveň i pohodlí, abyste cestu zvládli bez zbytečných komplikací. Není podstatné, zda mazlíčka převážíte za mříží, v kleci nebo na pásu se kšíry. Při každé cestě by měl mít pod sebou deku nebo pelíšek. Předejde se tak možnému nachlazení a zároveň bude pejskovi pelíšek připomínat domov, takže bude méně neklidný. Do cestovního plánu zahrňte i pravidelné pauzy kvůli občerstvení, vyvenčení a protáhnutí svalstva.

Co zabalit pejskovi do zavazadla?

Horské podmínky mohou být někdy velmi odlišné od těch, na které je pes zvyklý. Nenechte tedy nic náhodě a zajistěte mu vhodné vybavení.

Zabalte psí boty. Stačí krátká obleva a následný mráz, aby se z měkkého sněhu stal povrch drsný jako šmirglpapír. Ten dokáže do krve rozedřít polštářky a kůži kolem drápku během několika stovek metrů. Kdyby k poranění packy došlo, tak použijte speciální masti na poraněné psí packy.,“ vysvětluje produktová specialistka z e-shopu SpokojenýPes.cz Zuzana Novotná.

Pro krátkosrstá a krátkodobá zvířata je naprostou nezbytností obleček, který pejska zahřeje a ochrání před vodou. „K oblečku přibalte blikající obojek nebo jiný spolehlivý doplněk na zviditelnění. Při rychlosti, jakou se lyžaři pohybují, může reflexní prvek zachránit oba ‚účastníky provozu‘ před srážkou,“ radí Zuzana Novotná.

Důležitou součástí každodenní psí výstroje je psí známka a výjimkou samozřejmě není ani doba pobytu na horách.

Správný výběr ubytování

Je sice pravdou, že většina ubytovacích zařízení je dnes na psí návštěvníky připravena. I přesto je ale velmi vhodné si informaci o ubytování čtyřnohých hostů raději předem dvakrát ověřit než řešit problémy po příjezdu.

Samozřejmě buďte vždy ohleduplní vůči ostatním hostům, pejska mějte v přítomnosti cizích lidí na vodítku nebo s nasazeným náhubkem. Pokud víte, že váš mazlíček rád škrábe nebo kouše do jakéhokoliv vybavení pokoje, nenechávejte ho v pokoji bez dozoru. Stále musíte mít na paměti, že pokoj je pro pejska cizí prostředí a jeho zlozvyky se mohou projevovat více než v domácím prostředí.

Jak s pojištěním?

Pojištění pro zvířata se také nazývá pojištění veterinární péče. Stejně jako u pojištění lidí může pojistná smlouvu zahrnovat náklady na léčbu, finanční kompenzaci v případě smrti zvířete a výdaje z odpovědnosti z vlastnictví psa. Při výběru konkrétní pojistky zvažte, co je ve vašem případě vhodné, aby pojistka pokryla, a co už ne. Neopomeňte zkontrolovat limity pojištění a jaká je spoluúčast pro případ, že by se vašemu pejskovi opravdu něco stalo.

Se psem na hory

U zvířat je vhodné zvolit i pojištění odpovědnosti. Zvláště pokud vyrážíte do oblíbeného turistického střediska, kde se bude vyskytovat velké množství lidí pohromadě. „Pojištění odpovědnosti kryje škody, které pes způsobí třetí osobě. Pokud na chalupě rozkouše dalším ubytovaným lyžáky, vběhne běžkaři do cesty, který si zlomí lyže o smrčky v okolí. V takovýchto případech vás může připojištění za pár korun ochránit před dalšími náklady a značným prodražením samotné dovolené,“ doporučuje odborník na pojištění Marek Orawski, podle kterého je právě pojištění odpovědnosti v případě domácích mazlíčků obecně jedno z nejdůležitějších. „Hodně škod psi způsobí tím, že pokoušou jiného psa nebo jakékoliv další zvíře. Majitel pak musí zaplatit veterináře a veškeré náklady s tím spojené,“ vysvětluje Marek Orawski.

Pro mazlíčka je možné uzavřít i cestovní pojištění, a to buď jako připojištění v rámci úrazového pojištění, nebo jako samostatné cestovní pojištění. Opět je nutné zkontrolovat limity pojištění a výši spoluúčasti. Se všemi podmínkami vám nejlépe poradí přímo v pojišťovně.

Povinnosti při cestování do zahraničí

Při cestování do zemí Evropské unie je nutné mít zařízený cestovní pas, který vyřizuje schválený veterinář. V pasu je vždy uvedena osoba, která pejska za hranice doprovodí. Pokud je doprovázející osoba jiná než vlastník, musí mít současně písemné zmocnění majitele. U psů starších 12 měsíců musíte mít vyřízené očkování proti vzteklině, elektronický čip a tetování (to se uznává v případě, že je čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011).

Nic ovšem neplatí absolutně a i při cestování v rámci zemí EU najdete řadu výjimek pro konkrétní státy. Například při cestování do Finska musí být váš mazlíček odčerven 120-24 hodin před vstupem na území státu. Se všemi opatřeními by vám měl být schopný pomoci váš veterinární lékař.

Při výjezdu mimo státy Evropské unie je nezbytností si vždy zjistit podmínky daného státu, a to s dostatečným předstihem. Užitečné informace můžete najít například na internetových stránkách Státní veterinární správy.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář