Zpožděný let: kdy vzniká nárok na odškodnění?

Čeká vás v následujících zimních měsících dovolená v exotické destinaci? V tom případě by vás mohlo zajímat, že finanční odškodnění za zpožděný let vám může vynahradit celou cenu letenky! Výše odškodnění se odvíjí od letové vzdálenosti a pohybuje se v rozmezí od 250 do 600 eur na cestujícího. Pokud se tedy váš let zpozdí, a vám tak nastanou komplikace v podobě nepříjemného čekání v letištní hale, či kvůli zpoždění přijdete o část dovolené, vzniká vám nárok na kompenzaci.

Zpožděný let

Nárok na odškodnění nevzniká plně automaticky, musí být splněny určité podmínky. Tyto podmínky stanovuje nařízení Evropské unie. Pokud má váš let na příletu zpoždění o 3 a více hodin, je splněna první podmínka. Další podmínka je taková, že let musí být uskutečněn evropskou leteckou společností, nebo začínat na území Evropské unie, Švýcarska, Islandu či Norska. Pokud jsou tyto podmínky splněné, zpravidla vám vzniká nárok na odškodnění.

Výjimkou z výše uvedeného je tzv. mimořádná okolnost. Mimořádnou okolností se rozumí událost, kterou není letecký dopravce schopný vlastní vůlí ovlivnit, ani předvídat. Řadí se mezi ně nejčastěji nepřízeň počasí, srážka s ptákem, politické nepokoje v konkrétní destinaci, stávka zaměstnanců letiště nebo různé problémy na letišti (např. požár). Důležité je zde upozornit na slovíčkaření dopravců, kteří často rádi používají slovní spojení „mimořádná technická závada“ – v případě, že se na letadle objeví technická závada, dopravce je totiž povinen kompenzaci vyplatit – tímto slovním spojením se však snaží své povinnosti zbavit.

Zpožděný let - tabule odletů

Pokud jste tedy splnili stanovené podmínky a zároveň váš let nebyl zpožděn z důvodu mimořádné okolnosti, náleží vám finanční odškodnění. Jeho výše je vypočítána od přímé letové vzdálenosti v jednotkách kilometrů. Dá se říci, že čím dál cestující letí, tím vyšší je finanční kompenzace:

  • 250 eur – pokud je letová vzdálenost kratší než 1 500 km,
  • 400 eur – pokud je let uskutečněn v rámci Evropské unie, Norska, Islandu a Švýcarska a jeho délka přesahuje 1 500 km, nebo mimo Evropskou unii a je vzdálený 1 500 – 3 500  km,
  • 600 eur – pokud je let delší než 3 500 km.

! Finanční kompenzaci za zpožděný let lze nárokovat až 3 roky zpětně.

Byl váš let zpožděn? Obraťte se na společnost Vaše nároky.cz, která vám pomůže finanční odškodnění získat! Je to jednoduché – stačí vyplnit formulář online a o nic více se již starat nemusíte.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář