Cestování s sebou přináší jak radost, tak hromadu starostí. A právě proto, abychom vás některých starostí ušetřili, připravili jsme tento článek, ve kterém najdete užitečné informace o tom, co si zabalit do letadla a co raději ne. Díky tomu se vyhnete nepříjemnostem při průchodu bezpečnostní kontrolou.
Příruční versus odbavené zavazadlo
Pokud letadlem cestujete poprvé, možná přemýšlíte, jaký je mezi těmito dvěma zavazadly rozdíl. Kabinové zavazadlo neboli zavazadlo příruční je to, které má cestující stále u sebe a ukládá jej na palubě letadla buď do přihrádky nad sedadlem, či pod sedačku před sebou. U tohoto typu zavazadla bývají vždy určeny velikostní limity, které se liší u každé aerolinky. Proto si je raději předem ověřte. Zároveň může být pro příruční zavazadlo určen i limit hmotnostní. Na dodržování limitů kladou důraz především nízkonákladové společnosti, které vám po jejich překročení mohou udělit penalizaci, případně budete nuceni za poplatek své zavazadlo nechat odbavit.

Odbavené zavazadlo, případně zavazadlo zapsané, je po odbavení uloženo v zavazadlovém prostoru a též prochází bezpečnostní kontrolou. Do tohoto zavazadla je povoleno uložit předměty, které je zakázáno převážet v zavazadle příručním. Opět je zde určen váhový limit, avšak ten je samozřejmě mnohem vstřícnější, než co se týká zavazadla kabinového. Obvyklá hodnota, kterou nesmíte překročit, se pohybuje okolo 23 kg. Opět záleží na letecké společnosti. I zde platí, že pokud hranici překročíte, budete vyzváni k uhrazení poplatku.
Co v žádném případě nesmí do letadla
Ještě před tím, než se pustíme do vypisování konkrétních povolených a nepovolných předmětů pro oba typy zavazadel, je třeba upozornit na několik věcí, které by v žádném vašem kufru neměly být. Jedná se výbušné, hořlavé, toxické a radioaktivní látky, které by při přepravě mohly ohrozit vás i ostatní cestující. Tím jsou myšleny výbušniny, zbraně a munice, autobaterie, žíraviny, tlakové nádoby a plyny, více než 70% alkoholické nápoje a další.
Poté existuje řada předmětů, které jsou sporné. Jako například zapalovač, který bezesporu patří mezi nebezpečné předměty, avšak je možné jej přepravit v příručním zavazadle v uzavíratelném plastovém pytlíku. Povolen je maximálně jeden na příruční zavazadlo a je zakázáno jej použít během letu. K takovým sporným předmětům dále patří poměrně rozšířená věc – power banka, která spadá do kategorie lithiových baterií, na něž se vztahují speciální pravidla. Limity u těchto baterií jsou dány jejich kapacitou. Kapacitní omezení se liší u každé letecké společnosti. Pokud se tedy s power bankou chystáte cestovat, je opět lepší se u konkrétní společnosti informovat.

Jaké věci do příručního zavazadla nepatří?
První takovou všeobecně nejdiskutovanější skupinou jsou tekutiny, nad jejichž množstvím budete jistě přemítat, pokud se rozhodnete pro příruční zavazadlo. Tekutiny povoleny jsou, ale musí být v lahvičkách o objemu maximálně 100 ml. Zároveň všechny tekutiny musíte zabalit do jediného plastového sáčku, který nesmí přesáhnout celkem 1 litr. Výjimku tvoří kojenecká strava, léky a dietní jídlo.
Dále je v příručním zavazadle zakázáno převážet lana a kabely delší než jeden metr, nůžky a nožíky, střelné zbraně, nářadí a jiné ostré předměty. Samozřejmě vždy záleží na striktnosti daného zaměstnance, který letištní kontrolu provádí.
Jaké věci nepatří do odbaveného zavazadla?
Do odbaveného zavazadla nepatří všechny již zmíněné nepovolené předměty, které jsou zakázány všeobecně pro cestování letadlem (výbušné, toxické, chemické a radioaktivní látky). Vhodné také není v zapsaném zavazadle ponechávat předměty jako cestovní pas, občanský průkaz, peníze a platební karty. Doklady totožnosti se vám totiž při průchodu letištní kontrolou budou ještě hodit. V tomto typu zavazadla se dále nedoporučuje mít zabalenou elektroniku, jako je fotoaparát, notebook a jiné. Za poškození těchto křehkých předmětů totiž daná letecká společnost nenese odpovědnost.
Pamatujte i na své pohodlí
Cesta letadlem patří k méně příjemným zážitkům. Nezapomeňte proto například špunty do uší, abyste omezili hluk od letadlových motorů či hlučných spolucestujících.