Chystáte se do zahraničí a rádi byste minimalizovali cestovní náklady? Jednou z možností, jak za dovolenou ušetřit, je vycestovat bez sjednaného cestovního pojištění. Respektive v rámci Evropské unie a zemích Evropského hospodářského prostoru, protože zde máte nárok na nezbytnou zdravotní péči. Ale jak už to tak bývá, vše, co je zadarmo, má určitá omezení. Jak je to s Evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC)?
Sjednání cestovního pojištění by mělo být samozřejmé, ale přesto se spousta Čechů snaží ušetřit a vyráží do ciziny pouze s kartičkou EHIC. Tzv. modrá kartička sice zajišťuje ochranu, ovšem pouze za předpokladu dodržení určitých podmínek. Pomůže vám pouze ve smluvních zdravotnických zařízeních a podléhá právním předpisům daného státu. Zdravotnické zařízení vám musí poskytnout péči v takovém rozsahu, abyste se nemuseli vrátit domů předčasně.
Co to znamená v praxi? Ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů máte nárok na péči stejného rozsahu, jako mají obyvatelé dané země. A právě v tom tkví kámen úrazu. Český a zahraniční zdravotnický systém se v mnoha ohledech liší. Počítejte se spoluúčastí, která se může vyšplhat až na několik tisíc korun. Stovky korun pak utratíte za předepsané léky. Celkové výdaje mohou být ve finále vyšší než kvalitní pojištění na cesty do zahraničí.
Co „nezbytná zdravotní péče“ zahrnuje, stanovují právní předpisy jednotlivých států. Počítejte s tím, že co je hrazeno v České republice, může být v zahraničí zpoplatněno. Příkladem budiž stomatologická péče ve Švýcarsku – pojišťovny ji nijak nehradí. Ve Francii ji musí pojištěnci uhradit hotově a až poté žádají po pojišťovně refundaci nákladů. Pro české turisty platí to samé.
Jak se nakonec rozhodnete, je na vás. Ale nebylo by lepší porovnat tarify cestovního pojištění a vybrat si výhodný balíček, který vám poskytne stoprocentní pojistnou ochranu?