Londýn, kosmopolitní město fotbalu

Londýn je město plné „nej“. Dříve se pyšnil titulem největšího města světa, dnes mu přísluší alespoň post největšího města západní Evropy. Je také městem, které nejvíckrát stalo hostitelem olympijských her. Pro sportovního fanouška je navíc rájem fotbalu.

Londýn je zkrátka unikát

Londýn je i v rámci Anglie malým státem ve státě, regionem, který je sám pro sebe. Takzvaný Vnitřní Londýn je dokonce nejbohatším regionem EU, jeho HDP přesahuje 300 % průměru Unie. Také je Londýn nepochybně největším dopravním i obchodním uzlem a díky určité odtažitosti Britů leží politicky i ekonomicky napůl cesty mezi EU a USA, se kterými je VB úzce spjata díky historickému vývoji kulturně, jazykově i ekonomicky.

Anglie, kolébka fotbalu

Londýn je městem hudby, centrem sportu. Kdo by neznal tenisový Wimbledon či místní fotbalové kluby? Díky dlouholetému působení Petra Čecha se staly zápasy Chelsea těmi mediálně nejsledovanějšími i v České republice. Mnoho fanoušků dokonce létalo na zápasy přímo do Londýna. Atmosféra na zdejších stadionech je totiž jedinečná, pryč jsou doby nebezpečných rowdies. V Anglii je fotbal rodinnou záležitostí a permanentky na zápasy se dědí z generace na generaci.

stadium-709181_1920

Po loňském přestupu Petra Čecha a vyhazovu Joseho Mourinha se však situace dramaticky změnila a v uplynulém roce tak byl jednoznačně každý týden nejočekávanější zápas FC Arsenal, právě tam totiž „Big Pete“ našel své nové působiště.

Ikony Londýna? Tyto nesmíte minout

Mezi největší ikony Londýna patří nepochybně památky jako Tower Bridge, slavný zvedací most přes řeku Temži. Londýn ale umí pracovat i s moderní architekturou, ikonickým se stává finanční centrum plné mrakodrapů. Dříve byla ikonou takzvaná „okurka“, tedy zaoblený mrakodrap. Nejnověji dokončený „střep“ však žezlo přejal. Může za to i kosmopolitní charakter města, který velmi umně nabourává tradiční anglickou konzervativnost.

londyn-nahled

A co si koupit za suvenýr? Třeba speciální potisk na trička s jednou z dalších ikon města: dvoupatrovým autobusem doubledecker, červenou poštovní schránkou, či telefonní budkou.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář