Na víkend do Říma, plán výletu

Věčné město, jak je Řím často nazýván, ukrývá tolik památek, že na jejich detailní prohlídku by nám pravděpodobně nestačil týden a asi ani dva. Co ale dělat, když máme jen jeden víkend? Pořádně si vše naplánovat tak, abychom toho viděli co nejvíce. Smiřte se s tím, že některé z římských krás budete muset oželet. I tak to ale vystačí na spoustu krásných zážitků. A co tedy do víkendového programu vměstnat?
Řím

Po stopách Andělů a démonů

Pokud stejně jako my milujete film Andělé a démoni natočený dle námětu spisovatele Dana Browna, máte v Římě jedinečnou možnost spatřit krásná místa, jež znáte z filmového plátna. Děj filmu i knihy se totiž odehrává právě ve Věčném městě a vy se tak můžete snadno nechat vést anděly pyšných gest a vydat se na vlastní dobrodružné putování po Berniniho památkách. K jednotlivým místům můžete povětšinou snadno dojít pěšky, k delším přesunům lze využít městskou hromadnou dopravu. Pokud nechcete celý den jen přebíhat mezi památkami, uzpůsobte si program podle sebe a něco z něj klidně vyškrtněte. Mezi putováním filmového profesora Langdona a tím vaším je totiž jeden velký rozdíl – na vaší rychlosti naštěstí nezávisí ničí život.

Pantheon, nejzachovalejší antická stavba v Římě

Do římského Pantheonu vedly první kroky filmového profesora Langdona a vést by sem určitě měly i ty vaše. Jedná se totiž o velmi zajímavé místo, jehož vznik je datován již do druhého století našeho letopočtu. Patrně jde o nejzachovalejší antickou stavbu v Římě a jednu z nejzachovalejších staveb svého druhu na světě. Pantheon je obrovskou kruhovou stavbou, jejíž vchod je tvořen šestnácti monumentálními sloupy. Vstup do Pantheonu není zpoplatněn, nic vám tak nebrání vstoupit do této fascinující svatyně a obdivovat velikost antického Říma. Prohlédnout si zde můžete mimo jiné také hrobky králů Viktora Emanuela II. a Umberta I. či místo posledního odpočinku Raffaela Santiho.

Vchod do Pantheonu
Vchod do Pantheonu
Večerní pohled na Pantheon
Večerní pohled na Pantheon

Santa Maria del Popolo

Další filmovou i naší zastávkou se stal kostel Santa Maria del Popolo, v jehož kapli byl zavražděn první z kardinálů. Jedná se o velmi nenápadnou stavbu stojící na náměstí Piazza del Popolo, v jehož centrálním části je umístěn jeden z mnoha římských obelisků. Prohlídka kostela je umožněna zdarma, nezapomeňte tedy nahlédnout do zajímavého interiéru. Vzhledem k tomu, že během našeho pobytu v kostele začalo pršet, uchýlili jsme se do restaurace Canova sídlící hned vedle dalšího krásného kostela Santa Maria in Montesanto. Zde jsme si dopřáli šálek chutného italského espressa, jenž byl doplněn příjemným výhledem na náměstí a okolní památky.

Svatopetrské náměstí ve Vatikánu

Naše další kroky již dle filmové předlohy mířily na Svatopetrské náměstí ve Vatikánu, kam jsem se já osobně těšila snad ze všeho nejvíce. A mé očekávání bylo naplněno do posledního detailu. Monumentální sloupy, na jejichž vrcholcích se tyčí Berniniho sochy, obelisk umístěný v samotném středu náměstí a dech beroucí pohled na baziliku svatého Petra. To vše, a ještě mnohem víc, zde můžete obdivovat. Pokud si na tuto část putování vyhradíte více času, což určitě vřele doporučujeme, můžete se jít podívat přímo do baziliky, která se řadí mezi největším kostely na světě. Vstup není zpoplatněn, je však nutné projít bezpečnostní kontrolou, u níž se tvoří velmi dlouhá fronta. Jakmile se dostanete dovnitř, můžete se nerušeně kochat nádherným bohatě zdobeným interiérem a lze sejít také do krypty, v níž je uloženo více než sto hrobů papežů a dalších významných osobností.

Pohled na Svatopetrské náměstí s obeliskem
Pohled na Svatopetrské náměstí s obeliskem
Katedrála svatého Petra
Katedrála svatého Petra

Kostel Santa Maria della Vittoria

Pokud chcete mít filmové putování kompletní, další zastávkou by měl být kostel Santa Maria della Vittoria, v němž naleznete slavné Berniniho sousoší Extáze svaté Terezy. Kostel se nachází na ulici Via XX Settembre. Kostel zvenku působí naprosto všedním dojmem a není na něm nic zvláštního. Vnitřek je však velmi krásný, a kromě známého sousoší v něm můžete spatřit i prosklenou rakev mučednice, po níž byl kostel pojmenován.

Fontána čtyř řek

Čtvrtou a předposlední zastávkou je krásná Fontána čtyř řek, kterou můžete najít na náměstí Piazza Navona. Právě v této fontáně měla být spáchána filmová vražda posledního z kardinálů. Langdonovi se však konečně podařilo dostat se na místo včas a kardinál byl zachráněn. Vy zde můžete obdivovat jedinečné umělecké dílo v jehož středu se tyčí obrovský obelisk obklopený několika sochami. Ty znázorňují čtyři velké světové řeky, kterými jsou Nil, Ganga, Dunaj a Río de la Plata a demonstrují rozsah papežské moci na různých světadílech.

Fontána čtyř řek
Fontána čtyř řek

Andělský hrad

Poslední zastávkou dobrodružného putování úchvatným Římem je Andělský hrad, obrovská kruhová stavba nacházející se nedaleko od baziliky sv. Petra. Hrad je krásný ve večerních hodinách, kdy je jeho půvab podtržen vhodně zvoleným osvětlením. Od hradu, v jehož prostorách dnes můžete najít oblíbené muzeum, je krásný výhled na vatikánskou baziliku. Jedná se o okouzlující místo, které je dle mého názoru důstojným zakončením celodenního poznávání města. Po jeho prohlídce nezbývá než zajít na chutnou italskou večeři a vstřebávat nově získané zážitky a vjemy.

Pohled na osvětlený Andělský hrad
Pohled na osvětlený Andělský hrad
Jedna ze soch u Andělského hradu, v pozadí katedrála ve Vatikánu
Jedna ze soch u Andělského hradu, v pozadí katedrála ve Vatikánu

Putování za dalšími krásami

Pokud jste zvládli předchozí památky vměstnat do jednoho dne a teď vám ještě zbývá trochu času a sil, určitě byste neměli vynechat návštěvu tradičních historických památek, mezi něž patří i notoricky známé Koloseum či Fontána di Trevi. Všechny tyto památky již leží poměrně blízko u sebe, takže je můžete shlédnout během jedné příjemné procházky Římem. Zbývající čas můžete využít k návštěvě některé z vyhlášených restaurací či si ve stínu úchvatných památek dopřát šálek lahodného espressa.

Koloseum, ikona Říma

Kdo neviděl Koloseum, jako by v Římě ani nebyl. Tento monumentální oválný amfiteátr je totiž symbolem a dominantou města a jeho historie sahá až do prvního století našeho letopočtu. Jedná se o místo s jedinečnou atmosférou, které vás jednoduše okouzlí. Nejkrásnější je ve večerních hodinách, kdy je krásně osvětleno a dostává zcela jiný náboj. Dejte si jen pozor na kapsáře a podvodné prodejce vstupenek, kteří by mohli pokazit jinak dokonalý zážitek.

Fotogenické Koloseum
Fotogenické Koloseum

Altare della Patria

Nedaleko od Kolosea můžete obdivovat další nádhernou památku. Je jí Altare della Patria, obrovská monumentální stavba postavená z bílého mramoru. Obdivovat zde můžete krásné korintské sloupy, sochu Viktora Emanuela sedícího na koni či krásné fontány. Bezplatně můžete vystoupat i na vrchol stavby, odkud se vám naskytne fascinující výhled na město. Výstup doporučujeme absolvovat večer, kdy je monument i celé město krásně osvětleno.

Altare della Patria
Altare della Patria
Výhled z Altare Della Patria
Výhled z Altare Della Patria

Trajánův sloup

Jen pár kroků od Altare della Patria narazíte na další z římských zázraků – téměř 30 metrů vysoký Trajánův sloup. Ten je tvořen mramorovými bloky zdobenými výjevy z válečných tažení císaře Traiana, která zobrazují přes dva tisíce postav.

Trajánův sloup
Trajánův sloup

Fontána di Trevi

Poslední zastávkou našeho dvoudenního tažení Věčným městem je krásná Fontána di Trevi tvořená zajímavými sochami i blankytně modrou vodou, která jen podtrhuje krásu tohoto místa. Počítejte s tím, že bohužel neexistuje doba, kdy by bylo možné prohlédnout si fontánu bez všudypřítomných davů turistů a předem se rozlučte se soukromou fotografií u jedinečného monumentu. Kouzlo tohoto nádherného místa však drobné rozčarování hravě překoná. Fontánou di Trevi se s Římem rozloučíme. Ačkoliv jsme zde strávili pouze dva dny, odjíždíme s pocitem, že si i po tak krátké době odvážíme to nejcennější – nezapomenutelné zážitky.

Úchvatná Fontána di Trevi
Úchvatná Fontána di Trevi
Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář