Pokud vám bude někdo tvrdit, že Praha je jedna velká betonová džungle, kde abyste kousek zeleně lupou pohledali, tak se jen shovívavě usmějte. Ten člověk totiž evidentně v Praze nikdy nebyl. A pokud ano, tak to vzal jen rychlou trasou po okruhu Václavák -> Staromák -> Karlův most -> Pražský hrad -> hlavní nádraží. Jenže jakmile uhnete z téhle provařené trasy historického centra, přestanete se fackovat na metru čtverečním s dalšími dvaceti turisty a zabrousíte trochu dál… Zjistíte, že naše hlavní město skrývá tolika parků, stromových zákoutí a alejí, až to není možné!
Prahnete-li po zelené barvě (poněvadž ta uklidňuje, jak všichni víme), stačí zapíchnout prst na mapě takřka kterýmkoli směrem a vždycky narazíte na úžasné ostrůvky přírody, kde byste ani ve snu nehádali, že jste kousek od centra, pod vámi jezdí metro, za kopcem se míjí tramvaje a přes dav lidí není pomalu vidět chodník!
Ať už je přímo v centru Františkánská zahrada, obrovský areál kolem Petřína (Strahovská zahrada, zahrada Kinských, Růžový sad, aj.), Botanická zahrada v Troji, park na vrchu Vítkov, Letenské sady, … Nebo třeba Průhonický park úplně bokem centra, který objevíte v jihovýchodní části hlavního města.
Nutno podotknout hned na začátek, že pokud se do parku plánujete vydat “na procházku”, rozhodně si na to vyšetřete minimálně půl dne (a počítejte s tím, že ho neprojdete celý). S rozlohou 250 ha, na kterou se park rozrostl od roku 1885, kdy byl založen, totiž nejde o žádného drobka, tudíž nečekejte pět stromů, dvě lavičky a jednu studánku.
Celkem tři různě dlouhé návštěvnické okruhy vás provedou okolo více než 1600 druhů domácích i cizokrajných dřevin, z nichž převažují listnaté nad jehličnatými se skóre 1264 ku 342. Mimo dřeviny můžete obdivovat i 227 taxonů (neboli skupiny konkrétních organismů) trvalek.
Dále vás určitě ohromí sbírka kosatců, jejichž kolekce patří k největším v Evropě, sbírka růží, pivoněk, kolekce pěnišníků, denivek a leknínů… Nebo třeba dendrotéka, která čítá bezmála 2700 položek a řadí se mezi tři nejrozsáhlejší na světě!
Výhodou je, že Průhonický park je možné si projít v kterémkoli ročním období, protože je otevřen po celý rok! Na podzim užasnete nad dokonalou hrou listí stromů, které během několika málo týdnů obléknou hávy v odstínech žluté, zlaté, červené a oranžové… Na jaře a v létě vás omámí silná vůně květin… A v zimě si užijete milou a rozjímavou procházku daleko od hluku města – zvlášť nádherný je park v době, kdy na něj padne sníh!
Co se týče prohlídkových tras, které jsem zmínila výš – podle vaší kondice se můžete vydat buď na okruh dlouhý 2,5 km (délka 1,5-2 hodiny), nebo 5 km (zabere vám to se všemi zastávkami asi 3-4 hodiny). A pokud si hodně věříte a máte celý den volna, směle si projděte nejdelší trasu, která měří cca 10 km a teoreticky by vám měla vzít 5-6 hodin.
Otevírací doba parku se mění podle měsíců v roce – v zimním období je park otevřen od 8-17 h, na jaře pak o hodinu dýl. V létě se doba prodlužuje a do parku můžete vyrazit kdykoli mezi 7-20 hodinou. Plné vstupné (až uvidíte ten nádherně udržovaný park, pochopíte, proč se tu platí) je 50 Kč, což je opravdu symbolická částka. Jo a můžete s sebou vzít i pejska. Za 10 peněz :-)