Provence: Historický kout jihovýchodní Francie

Mluvíte-li s někým o Provence a zároveň neupřesníte konkrétní místo, o kterém je řeč, příliš svému posluchači orientaci neusnadníte. Svou rozlohou totiž není bývalá římská provincie okolo Azurového pobřeží žádný drobeček. Rozkládá se na zhruba 31 tisících kilometrech čtverečních. Vaše povědomí možná zná pojem provensálské koření, tyto bylinky se v oblasti hojně nacházejí.

Historické území Provence
Historické území Provence

Uvažujete-li tedy nad dovolenou, rozhodně si pro poznávání zdejších krajů vyhraďte minimálně 10-14 dní za předpokladu, že cestujete letecky (letiště např. v Marseille, Touloun, Avignonu, nebo Nice) a alespoň 16 dní, pokud se rozhodnete vydat na cesty autem.

Cestu můžete zahájit v honosném Monaku

V případě putování po vlastních kolech můžete svou cestu po krásách Provence zahájit třeba ve druhém nejmenším státě světa – Monaku. Mimo omrknutí zajímavostí v podobě kasina v Monte Carlu, okruhu pro Formuli 1 (od roku 1929), nebo vězení jen pro 5 lidí (které je mimochodem pořád prázdné), se můžete projít třeba kolem velkého přístavu, kde díky srázu z pevniny, který pokračuje i pod mořem mohou kotvit i lodě s hlubokým ponorem. Oproti ostatním městům Provence se ale v Monaku příliš nevyplatí popustit uzdu své platební kartě. Ceny jsou tu totiž stejně luxusní, jako nabízené zboží.

V cestě pak můžete pokračovat buď přes Nice do města filmových festivalů – Cannes, nebo to vzít lehkou odbočkou do vnitrozemí. Do Grasse. Druhou možnost oceníte zvláště v případě, že máte zálusk na parfémy a váš nosík touží poznat kolébku parfumerií. Město Grasse leží jen necelých 20 km od Azurového pobřeží a od konce 18. století jde o centrum všech, kteří mají s parfémy co dočinění. Jen pro zajímavost – Grasse dodává celé Francii přes dvě třetiny přírodních aromat potřebných pro vznik nejen parfémů, ale i příchutí do jídel.

Cesta do vnitrozemí

Zamíříte-li směrem od pobřeží do vnitrozemí, určitě nesmíte minout Grand canyon du Verdon. Jeho hloubka místy až 700 metrů z něj dělá jeden z nejhlubších kaňonů v Evropě! Rozporuplné pocity se dostaví zvláště v případě, kdy si půjčíte jedno z mnoha vodních šlapadel a pojedete si prohlédnout kaňon pěkně zblízka. Pod vámi několik set metrů hloubka a kolem dokola průzračně tyrkysová voda jako z katalogu letních dovolených. Nezapomenutelný zážitek!

Asi 80 km západně od Verdonu leží pak městečko Manosque. Pokud máte v rodině alespoň jednoho kosmetického maniaka, určitě si tu udělejte krátkou zastávku! V Manosque totiž sídlí jedna z nejluxusnějších kosmetických značek – L’Occitane. Dovolí vám tu nakouknout pod pokličku výroby kosmetiky a provedou vás celou továrnou, kde máte šanci odhalit tajemství krásy, které se v barevných dózičkách a lahvičkách od L’Occitane skrývá.

Avignon nesmíte vynechat

Avignon - náměstí Place de l’Horloge
Avignon – náměstí Place de l’Horloge

Pokračujte dále na západ a otevřou se před vámi brány bývalého papežského města Avignonu. Na své si přijdou hlavně milovníci památek, jichž je v Avignonu nespočet! O odpočinek se pak postará stín vysokých stromů, které se nad vámi budou sklánět na hlavním náměstí Place de l’Horloge, přímo pod hradbami paláce, který dole pod srázem obtéká řeka Rhôna.

Zajímá vás, kudy do města Nimes přiváděli Francouzi vodu? Naplánujte si zastávku u římského akvaduktu Pont du Gard, jedné z nejvíc fotografovaných památek v Evropě. Obětujte zajížďku 25 km a vyrazí vám dech výška 49 metrů, do které se třípatrový akvadukt šplhá.

Neměli byste minout ani Arles, kde poměrně dlouhou dobu pobýval i Vincent Van Gogh, a kde se každoročně konají býčí zápasy! Určitě zde ale nedávejte z ruky mapu. V místních uličkách je totiž velmi lehké se ztratit a budete bloudit klidně i několik hodin!

Na závěr do Marseille

Výlet pak můžete symbolicky zakončit v Marseille, hlavním městě celé Provence a zároveň druhém největším městě Francie. Ručím vám za to, že den na prohlídku vám stačit nebude. Za zmínku stojí hlavně neo-byzantský chrám Notre Dame de la Garde, který bdí nad celým městem. A pokud vás až tak netáhne architektura a kostely, stejně se k chrámu nahoru vyšplhejte! Výhled na Marseille z výšky bezmála 150 metrů totiž rozhodně stojí za to a doslova vás uchvátí! Výletem na ostrov If, který je od Marseille vzdálen asi 20 minut cesty lodí, na vás nakonec dýchne lehce děsivá atmosféra vězení, kde pobýval sám hrabě Monte Christo, nebo dokonce Markýz de Sade…

Ať už si ale zvolíte trasu svého putování po Provence jakoukoli, mějte na paměti jednu věc. Tenhle kraj je o něčem jiném, než o spěchu, stresu a zmatku. Je o možnosti vychutnat si dvouhodinový oběd s přáteli. Dát si skleničku skvělého vína jen tak. Pro radost. Zavřít oči a sklonit se k pugétům voňavých pivoněk, které prodává sympatická dívka na náměstí, kde se konají každodenní trhy se vším možným. Nestresovat se. A užívat si krásy zdejší přírody plnými doušky. Provence je o tom, že „žít“ se dá i beze spěchu. Žít se dá tady a teď.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář