Pamukkale – vápencový zázrak v Turecku

Jen málokdo by neznal Pamukkale, nádherné vápencové terasy, které zabírají několik desítek hektarů a společně s antickými památkami Hierapolis byly zapsány na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Jde o přírodní krásu, která nemá obdoby. Není divu, že jej mnozí nazývají jako osmý div světa. Jde o jeden z nepůsobivějších útvarů, které příroda vytvořila.

Pamukkale3.jpg
Pamukkale3“ od TrarothVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Základní infomrace

Pamukkale v překladu znamená „bavlněný hrad“. Jde o bílé kaskády s vodopády, které jsou čistě přírodním úkazem. Jde o jednu z největších turistických atrakcí v Turecku, kterou si jen málokdo nechá ujít. Pod tímto názvem se ukrývá svah, pokrytý čistě bílým travertinem. Při troše fantazie skutečně připomíná hrad z bavlny. Jeho rozloha je 2 700 metrů a 160 metrů na výšku.

Jak vlastně travertin vzniká? Je to snadné, vysrážením minerálů, které pochází se silně mineralizovaných pramenů, které obsahují CO2 a rozpuštěný hydrogen uhličitan vápenatý. Jednoduše řečeno, z minerální vody, která stéká po skále, vznikají usazeniny, a tím je právě již zmiňovaný travertin. Jde samozřejmě o činnost, která trvala mnoho tisíc let a postupně tak vznikaly terasy, kaskády a jezírka.

Pamukkale 4 Commons.jpg
Pamukkale 4 Commons” by DenverbabushkaOwn work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Ovšem člověk dokáže zničit téměř všechno. Hoteliéři, kteří postavili mohutné hotelové komplexy, odčerpali vodu do svých bazénů a voda a terasy začaly postupně šednout, drolit a mále se zcela rozpadly. Nádherná památka byla málem zničena. Naštěstí to zaznamenali ochránci přírody, na jejichž popud byly hotely ztrženy a voda opět omílá terasy, které jsou krásně bílé jako padlý sníh.

Nad travertinovým svahem se rozléhají zříceniny starého římského města Hieralipole, ve kterém se nachází velký amfiteátr a nekropole.

Pamukkale00.JPG
Pamukkale00“ od Patrick-Emil Zörner (Paddy) Paddy 14:40, 17 August 2005 (UTC) – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 2.0 de via Wikimedia Commons.

Kde se vzalo, tu se vzalo

Pamukkale se nachází v jihozápadním Turecku přibližně 14 km od města Denizii nad údolím řeky Menderes. Nevýhodou je, že od známých středisek je to sem poměrně daleko. Například od města Bodrum je to 270 km, Marmaris 215 km, Antalya 240 km a od Side dokonce 310 km. I přesto téměř každá cestovní kancelář pořádá výlet na toto nádherné místo, který obvykle zabere celý den a odjezd je v časných ranních hodinách.

Důležité informace pro turisty

Vstupné do areálu Pamukkale činí v přepočtu přibližně 200 Kč. Z důvodu ochrany travertinového podkladu je zde zákaz vstupu v obuvi. Při prohlídce teras můžete využít koupele v přírodních lázních. Ovšem i zde si připlatíte vstupné 5 EUR. V podstatě se jedná o zatopenou antickou ulici, ovšem ve skutečnosti je to opravdu nevšední zážitek. Nabízí se vám tedy jedinečná možnost koupat se přímo u termálního pramene. Nechte své tělo omílat miliony bublinek, zaplavte si mezi povalenými starobylými sloupy, vězte, že něco takového se vám jen tak nepoštěstí.

Hierapolis historie

Název hierapolis pochází z řečtiny a v překladu znamená Svaté město. Lze se však také domnívat, že má spojitost s Hierou, manželou zakladatele Pergamonu, jehož obyvatelé tohoto města, pravděpodobně založili.

Nejvýznamnějšími obyvateli byli Římané. Proto zde nyní můžete spatřit celou řadu jedinečných římských památek.

Puerta de Domiciano - Hiérapolis.jpg
Puerta de Domiciano – Hiérapolis” by Carlos Delgado. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Zajímavosti o kaskádách

Prameny jsou neustále aktivní, tudíž jezírka v Pamukkale dotváření neustále. Záleží na tom, jak voda teče. Pokud pomalu, většina travertinu se usazuje pouze na okraji jezírka a zvyšuje jeho hráz. Pokud naopak teče rychle, travertin se v nich nestíhá usazovat a voda stéká dolů. Tam, kde voda stéká, vznikají krápníky.

V dávných dobách zde stávalo již zmíněné staré římské město Hierapolis, ve kterém kdysi žilo až půl milionu lidí. Dnes je zde k vidění mnoho starobylých antických památek, které byste si neměli nechat ujít. Za zmínku stojí například Apollónům chrám, staré divadlo nebo Plutonium. Jde o neobyčejnou podívanou, která je znásobena tím, že se tyto památky rozléhají nad travertinovými jezírky v Pamukkale. V těchto místech jsou také Kleopatřiny lázně, které jsou pro veřejnost přístupné za poplatek (přibližně 270 Kč).

Plutonium, kterému se říká také vstup do podsvětí, je chodba, která vede do malé podzemní jeskyně zaplavené vodou. Přes vodu unikají do jeskyně a do chodby jedovaté plyny. V minulosti zde několik lidí, kteří nedbali zákazu, zemřelo. V současné době je tedy tento vchod zatarasen.

Další zajímavosti o cestování a cestopisy na PlanetaCestovani.cz

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář