Národní park Kornati: 5 důvodů, proč sem zamířit

Stará legenda vypráví, že Kornatské ostrovy vznikly vlastně úplnou náhodou. Bůh si údajně v dlaních pohazoval s bílými oblázky a ty padaly do azurového moře, kde zůstávaly plavat na hladině. Ony kamínky se změnily v bílé skály, jichž je v jižní části severodalmatských ostrovů rozesetých na sto padesát. Postupem času se z miniaturních ostrůvků stal jeden z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších chorvatských národních parků – Kornati. Máme pro vás 5 důvodů, proč se sem vydat.

Chorvatsko Kornati

Bohem i lidmi zapomenuté místo

Jednotlivé ostrůvky národního parku Kornati, včetně jeho hlavního ostrova Kornat, jsou trvale neobydlené. Pokud tedy na dovolené stojíte o klid a liduprázdné pláže, máme pro vás první důvod, proč se na plavbu po kornatských ostrovech vydat. Zaplatit si můžete buďto plavbu ze Zadaru nebo Šibeniku, mezi nimiž národní park leží. Do parku se však můžete vydat i na vlastním plavidle.

Ostrůvky celebrit i vysokých státníků

O kráse národního parku Kornati kolují doslovné legendy.  Není divu, že sem míří celebrity, vysocí státníci, ale i královské rodiny z celého světa. Pokud si tedy chcete udělat selfie s Bradem Pittem nebo Matt Dillonem, pak si vyčleňte den či dva a na Kornatské ostrovy zamiřte. Čekat vás zde bude totiž nejedno překvapení.

Chorvatsko Kornati

3 kilogramy ryb na hlavu

Za vjezd na lodi do národního parku Kornati se samozřejmě platí vstupné, které činí 40 kun na osobu. Mnohem více, než jen plavbu okolo jednotlivých ostrovů nebo jejich suchozemský průzkum, doporučujeme rybolov. Za příplatek 150 kun si můžete odvézt všechny chycené ryby. Množství je omezeno 3 kilogramy na osobu, což rozhodně není málo. A taková vlastnoručně vylovená a uvařená ryba se nedá s tou kupovanou v žádném případě srovnávat.

Neskutečný podmořský svět

Stejně jako pro rybolov, i pro potápění je sice nutné obstarat si speciální povolení, které je k dostání v kanceláři národního parku v Murteru nebo na ostrovech Ravni Žakan, Penitula Vela a Kornat. Jakmile ho ale získáte, s objevováním mořských krás neotálejte. Pod hladinou na vás totiž čeká obří překvapení v podobě bohatého podmořského života.

Tradiční chorvatská kuchyně

Součástí některých větších ostrůvků jsou menší apartmány a bungalovy. Hlavu můžete složit buďto v rybářských vesničkách nebo v kempech, které jsou součástí 16 kornatských zátok. Jakmile vás přepadne hlad, určitě nevynechejte možnost pochutnat si na místních specialitách, které jsou servírovány ve zdejších restauracích. Mezi nejvyhlášenější speciality patří mořské plody i křehké jehněčí maso, které má výtečnou chuť díky zvířatům, jež se pasou na zdejších rozkvetlých pastvinách plných bylinek. Domácí kuchyně a tradiční chorvatská atmosféra jdou ruku v ruce s netradičními zážitky, které si z kornatského souostroví přivezete.

Chorvatsko Kornati

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář