Novohradské hory nejsou tak často zmiňované jako Lipno nebo České Švýcarsko. Ale to neznamená, že zde není nic k vidění. Naopak! Budete překvapení, kolik krásných míst zde a v okolí najdete.
Víte, že…
je nejvyšším bodem vrchol Viehberg, který najdeme na rakouské straně? Novohradské hory spadají pod Šumavskou hornatinu a jsou tvořeny převážně ze žuly, ruly a granodioritu. Příroda je v těchto místech lidskou rukou skoro nepoznamenaná, což znamená, že máte možnost vidět ryzí přírodu na vlastní oči. Na českém území je vám k dispozici 162 kilometrů čtverečních. Prohlédněte si mapu.
Novohradské hory jsou směskou lesních a lučních ekosystémů, rybníku, rašelinišť a jiných přírodních úkazů.
Chata v Novohradských horách
Pokud sháníte ubytování v Novohradských horách, pronajměte si chatu. Chata vám poskytne soukromí, zahradu, bazén, možnost vzít s sebou mazlíčka nebo používat WiFi. Ubytování v chalupě je vhodné pro všechny, kteří chtějí mít soukromí a přitom být co nejblíže turistickým cestám. Chata je skvělá pro rodiny, jednotlivce i zamilované páry.
Výlety v Novohradských horách
Terčino údolí
Terčiným údolím vás provede stezka, která má 12 informativních zastávek. Seznámit se můžete s Lázničkami, rybníkem, tvrzí Cuknštejn, Švýcarským domem a dalšími zajímavostmi. Největším zážitkem bude 7 metrů vysoký vodopád, který byl člověkem uměle vytvořen. I přesto, že nevznikl přírodně, zaujme svou krásou a velkolepostí. Terčino údolí bylo uznáno jako Národní přírodní památka. Na stezce potkáte i občerstvení, takže se nemusíte bát, že zůstane na suchu a hladoví.
Hrad Nové Hrady
Hrad v první polovině 13. století postavili Vítkovci, aby střežil velmi významnou stezku do Vitorazska. Hradu se nevyhnuly četné přestavby a rekonstrukce. V roce 2000 se místo zpřístupnilo veřejnosti. Nenechte si ani ujít Nový zámek a kostel sv. Petra a Pavla s klášterem servitů. Zaujmout by vás také mohla barokně upravená radnice s vysokým štítem a cibulovitou věží.
Kovárna v Nových Hradech
Tato budova se jako kovárna využívala pravděpodobně od roku 1719 až do roku 1879. Později se z ní stalo místo pro bydlení. Od roku 2002, kdy byla kovárna zrekonstruována, je zpřístupněna veřejnosti. Těšit se můžete na expozici, která vám představí kovářské řemeslo, dílnu, výrobky a zemědělské nářadí. Když budete mít štěstí, zastihnete ukázky tradiční kovářské práce, které se tu čas od času konají.
Opevněná ves s tvrzí Žumberk
Tvrz Žumberk se v 13. století využívala jako šlechtický statek, ve 14. století tvrz povýšila na panské sídlo. Dozvíte se stručné informace o historii a prohlédnete si lidově malovaný nábytek. Místo je krásně zrekonstruované, což mnohé určitě potěší.