Jak rychle do Ameriky? Směr Beroun na lom Velká Amerika

Věděli jste, že i v České republice můžete doslova objevit Ameriku a vůbec kvůli tomu nemusíte vytáhnout paty přes Atlantik?

Stejně jako kontinent, který byl Evropany objeven v 15. století, dostala i soustava vápencových lomů v našich luzích a hájích jméno “Amerika”. Toto místo se nachází cca 30 km jihozápadně od Prahy v Českém krasu, v okrese Beroun. Lomy zde vznikly v 19. století a sloužily hlavně pro potřeby rychle se rozvíjejícího průmyslu železáren a oceláren. Vápenec se totiž v hutích používal jako struskotvorné činidlo při výrobě surového železa a zásadité činidlo při výrobě oceli. A jelikož staré lomy u Tachlovic stále více rostoucí spotřebu vápence neměly šanci pokrýt, byla postupně trať Kladensko-nučické dráhy protažena do až k obci Velká Mořina, která je vzdušnou čarou asi půl kilometru od lomu Velká Amerika, nebo také “Východního lomu”, jak se mu někdy říká.

Svou rozlohou rozhodně nejde o žádného drobka, kterého byste při turistickém výšlapu přehlédli a ručím vám za to, že při první návštěvě vám pohled na Ameriku svou velikostí vyrazí dech! Lom je totiž nějvětším uměle vytvořeným kaňonem svého druhu v ČR! Na délku měří neuvěřitelných 750 m a je široký asi 150 m. Hloubka dosahuje až 80 m (pro zajímavost – je to skoro jednou tolik, než je výška Nuselského mostu).

V části Ameriky se pak dole rozkládá nádherné jezero, jehož barva vody je díky odrazu oblohy a obsahu uhličitanu vápenatého úžasně azurově modrá. Srovnatelně snad jen s Plitvickými jezery v Chorvatsku, kde se natáčel legendární Vinnetou, nebo s křišťálovou vodou v Grand Canyon du Verdon ve Francii. Jen koupání tady nejde moc doporučit… Jednak je prostor lomu veřejnosti oficiálně nepřístupný (ačkoli někteří jedinci podobné zákazy z principu ignorují) a za další je voda v jezeře hrozně studená. Třeba koncem července naměříte přímo na hladině jen kolem 17°C!

Lom Velká Amerika

Východní část, která je výše položená a není zatopena vodou se pak můžete pokochat tzv. “obrazárnou“. Jde o spoustu obrazců a nápisů, které lidé skládají z kamenů. Nejlépe se na Obrazárnu dívá z vyhlídky, která se nachází asi 100 m od hlavní silnice, na severní stěně Ameriky.

Pokud byste si chtěli udělat menší procházku a lom obejít celý kolem dokola, oproti očekávání vám podobný výlet nezabere víc, než půl hodinky. A to včetně zastávek k focení a obdivování nádherného panorama, které se podél lomu na menších vyhlídkách otevírá.

Jinak pokud vás napadlo jít se podívat do podzemních štol osobně a zařídit si tak parádní dobrodružnou výpravu… Pak hodně rychle zadržte. V celé oblasti Ameriky (nejen té “Velké) je několik větších či menších vápencových lomů, které jsou navzájem propojené podzemními štolami, ze kterých by se dnes už nejspíš nevymotali ani s pěti mapami a batohem kompasů. Nikdo totiž přesně neví, kudy která štola vede, s jakou chodbou se spojuje… případně jestli jsou chodby v některých částech už zasypané.

A aby toho nebylo málo, ke všemu se ještě vypráví, že ve štolách straší! A ne jen tak ledajaký bubák, ale samotný Hans Hagen… Legendární postava známá všem trampům, kteří si o ní vypráví děsivé pověsti a zkazky…

Nejznámější je asi ta, že Hagen patřil k německé armádě, Wermachtu. Spolu se svými dvěma druhy se ztratili jednotce a zabloudili směrem k lomům. Tady ale narazili na skupinu partyzánů, kteří rozhodně neměli v plánu nechat je odejít jen tak. Začala proto divoká honička plná přestřelek, kde jeden z Němců padl takřka okamžitě a další dva se stihli ukrýt do štol Ameriky. Partyzáni je ale pronásledovali i sem. Už je skoro měli. Chyběl okamžik. A právě v tu chvíli Hagenův druh zpanikařil a chtěl za sebe hodit granát, který je měl partyzánů zbavit. Bohužel v dokonalé tmě chodeb neodhadl směr, granát se odrazil od zdi a nejenže roztrhal dotyčného vojáka na cucky, ale ještě ke všemu způsobil zával slepé štoly, ve které uvízl Hans Hagen. Traduje se, že jeho duch v chodbách zůstal uvězněný a straší tu… Někdy jen krade trampům jídlo, jindy dokonce vraždí

Verzí legendy je docela hodně a je možné, že jste naopak slyšeli, že Hagen byl obyčejný dělník, který v lomu pracoval a spolu s jeho skupinou ho zavalil sesuv kamenů…

Kdoví, jak to vlastně všechno bylo…

Každopádně prozkoumat můžete Velkou Ameriku na vlastní kůži, i pokud nevlastníte auto a nechce se vám ťapkat spoustu kilometrů pěšky. Díky velkému zájmu turistů sem jezdí totiž i MHD! Zastávka autobusu č. 311 Mořina, lom :-)

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář