Státní zámek Lemberk

Zámek Lemberk je perlou raně barokní architektury. Původně gotický hrad byl vystavěný ve 40. letech 13. století manželem sv. Zdislavy, Havlem z Lemberka. V polovině 16. století byl přestavěn na renesanční zámek a v letech 1660 až 1680 upraven do současné raně barokní podoby.

Zámek Lemberk - celek (3)
VitVit [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Zámek Lemberk byl od roku 1726 v držení Gallasů a do roku 1946 Clam-Gallasů. Zaujme vás jedinečná barokní štuková výzdoba, původní Zdislavina světnička, ale i krásný rytířský sál, černá kuchyně nebo clam-gallasovský apartmán z 19. století. Nezapomenutelným zážitkem je bajkový sál s kazetovým stropem z roku 1610. Zámek Lemberk je pro veřejnost otevřen a stojí za návštěvu.

Pověst o napraveném hejtmanu

V 18. století se o panství staral hejtman. Byl krutý a poddané často bil. K robotním pracím sem jezdili sedláci z okolních vesnic. Jednou mladý pacholek z Janovic ráno zaspal a řítil se s koňmi do roboty. Na cestě viděl stát u silnice vznešeného pána, který jej zastavil a ptal se ho, kam má namířeno. Pacholek mu to vysvětlil a cizinec nastoupil do vozu, že to hejtmanovi vysvětlí. Na dvoře jej hejtman zbil karabáčem. Z cizince se vyklubal císař Josefu II. Hejtman padl na kolena, prosil o odpuštění a slíbil, že se polepší. Zda se tak stalo, sice nevíme, ale je známo, že císař Josef II. lemberské panství doopravdy navštívil v doprovodu šlechticů a vojáků včetně slavného generála Ernsta Gideona Laudona.

Památky v okolí

V předzámčí jsou kamenné, hrázděné a roubené domy ze 17. a 18. století i původní vrchnostenská budova, která sloužila jako sýpka a věznice. U Bredovského letohrádku ze 17. století je stará kovárna, a kousek odtud i kaple Nejsvětější Trojice ze 14. století. Navštívit můžete i Zdislavinu studánku, jejíž voda má mít léčivé účinky. Sedmiletou válku a polní lazaret, kde zemřelo 1 100 vojáků, připomíná Kříž mrtvých s pamětní deskou z roku v 1901. Vodárenská věž stojí na návrší kopce zvaném Krutina poblíž Bredovského letohrádku v obci Lvová. Budova vodárny se nachází v lemberském podzámčí pod skalním masivem u Pivovarského rybníka. Nedaleko Lemberku se nachází vynikající restaurace, kde si můžete pochutnat na vynikajícím jídle, ubytovat se v hotelu Jítravský Dvorec, kde se nachází i SPA, nebo v penzionu s pivnicí s přilehlou jízdárnou, kde se můžete projet na koních i v kočáře.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář