Sportování na dovolené v zahraničí: I méně závažné zranění vás může vyjít draho

Někdo si pod pojmem ideální dovolená představuje několikadenní nicnedělání na lehátku, jiný nevydrží nehnutě ležet ani deset minut. Pokud patříte k lidem, kteří milují pohyb, a nedokážete si představit pobyt v zahraničí bez svých oblíbených sportovních aktivit, měli byste vědět, že bez cestovního pojištění a vhodně zvoleného připojištění vás může vyjít velmi draho i zdánlivě banální zranění.

Provozovat byť jen rekreační sporty v zahraničí bez cestovního pojištění je hazard. V rámci Evropské unie sice můžete uplatnit Evropský průkaz zdravotního pojištění (tzn. modrou kartičku vaší zdravotní pojišťovny), ale počítejte s různými omezeními. EHIC vám garantuje nezbytnou zdravotní péči ve státem provozovaných zdravotnických zařízeních, a to za stejných podmínek jako obyvatelům daného státu.

Zranění v zahraničí může přijít draho

V praxi se může stát následující: při procházce v Alpách spadnete tak nešťastně, že si vymknete kotník a nebudete moc pokračovat v cestě. Nezbude vám, než si na pomoc zavolat horskou službu, jejíž zásah však zdravotní pojišťovna neproplatí. V případě svozu vrtulníkem zaplatíte kolem padesát tisíc korun. Horská služba vás dopraví do nejbližší státní nemocnice, která se však může nacházet podstatně dál než blízká soukromá klinika. Budete tak muset vydržet v bolestech a čekat, než se dostanete na řadu.

Z finančního hlediska je mnohem horší úraz na území státu mimo EU. Bez cestovního pojištění budete muset veškeré náklady hradit z vlastní kapsy. Může se jednat o desítky či stovky tisíc korun, ale i miliony v případě náročnější operace a dlouhodobého pobytu v nemocnici.

Zranění v zahraničí může přijít draho

Proto si před odjezdem nezapomeňte sjednat kvalitní cestovní pojištění a zkontrolujte si, které rekreační sporty jsou zahrnuty již v základu. Možná si budete muset připlatit za pojištění pro adrenalinové sporty, nebo dokonce za připojištění extrémních sportů. Peněz nelitujte, za pár desítek korun na den získáte perfektní krytí a zasportujete si bez zbytečného stresu.

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář