Chorvatsko – Pula: Největší přístav plný památek

Pokud se vydáte na dovolenou směr Istrie, rozhodně si kromě koupání v moři udělejte čas i na výlet podél pobřeží. Nejlépe autem, ať se můžete zastavit, kdekoli vás něco zaujme. A že je rozhodně o co stát, vás kromě jiných hravě přesvědčí přímořská města s kouzelnou středomořskou atmosférou – Poreč, Rovinj, Umag, Novigrad nebo Savudrija. A hlavně dva obrovské přístavy – italské město Trieste a chorvatská Pula, která leží úplně na jihu Istrijského poloostrova. A právě o Pule si dnes povíme pár zajímavostí a dozvíte se, co byste při toulkami městem určitě neměli minout.

Máte-li chuť se hned na úvod porozhlédnout po okolí, směle začněte svůj výlet vyšplháním se úzkými uličkami do kopce, směr historické muzeum Istrie, neboli “Povijesni muzej Istre”. Díky své poloze na nejvyšším kopci v Pule (necelých 33 m.n.m.) se vám tak naskytne nezapomenutelný výhled na celé město. Kromě parádní vyhlídky si můžete rovnou projít i muzeum, kde můžete mimo jiné omrknout třeba sbírku námořnické historie města, známky, erby, mince, uniformy a mnohé další artefakty.

Pula – největší přístav celé Istrie

Pro suchozemské tvory z vnitrozemí bude určitě zážitek pulský přístav, který je největší v celé Istrii. Praští vás do oka hlavně obrovské jeřáby, kterých je tu bezpočet a velké překladové haly, umístěné v levé části směrem z města.

Při procházce kolem pulského přístavu se ovšem psychicky (i fyzicky!) připravte na velmi silný odér moře. Resp. rybiny. Upřímně – nechtěla bych bydlet přímo u přístavu a mít okna směrem k vodě. Rybářských lodí je tu požehnaně a tipuju, že svým počtem by hravě trumfly plachetnice a velké osobní lodě, které v přístavu taktéž kotví. Což je ve vzduchu vcelku výrazně znát. Mimochodem – přímo uprostřed celého toho vodního království na vás jako jedna z budov v první ulici mrkne Ministerstvo moře. Další věc, kterou nejspíš v Praze nepotkáte :-)

Geniální vynález pro turisty – 3D mapa města!

Mapa Puly

Cestou z přístavu směrem do centra se určitě nezapomeňte zastavit u plastické mapy Puly! Geniální věc pro všechny, kteří neví, jak správně natočit mapu, aby se ve městě neztratili. Lehce si tu navíc najdete, jaká vzdálenost vás čeká k dalším zajímavostem…

Amfiteátr, Arena, koloseum…

Třeba k pulskému Amfiteátru, v celém Chorvatsku nazývanému jako “Arena”. I když, k této dominantě města byste určitě snadno trefili i bez mapy. Jde totiž o jeden z šesti největších a nejvýznamnější amfiteátrů na světě. Hned za římským koloseem a Veronskou Arenou. Má kapacitu 23 tis. návštěvníků, půdorys elipsy má rozměry 132,45 m X 105 m a výšku 32,45 metrů. A taková stavba už se opravdu těžko přehlédne!

NÁŠ TIP: Pokud chcete, využijte srovnávač cestovního pojištění.

Stejně ale stačilo málo a z celého pulského amfiteátru by zbylo pár základních kamenů a jedno velké golfové hřiště. V 16. století se totiž benátský senát rozhodl, že materiál z tohohle kolosea by se jim parádně hodil pro výstavbu paláců a domů v Benátkách. Tudíž si odhlasovali zboření stavby. To se ovšem nelíbilo římskému senátorovi Gabrieli Emovi, kterému se podařilo likvidaci zabránit a amfiteátr zachovat. Na jeho počest si dnes můžete prohlédnout pamětní desku, která je umístěna v severozápadní věži kolosea.

Jinak dnes je tato dominanta Puly využívána hlavně ke konání akcí pod širým nebem v podobě koncertů, operních představení, festivalů, apod. Přístup sem má samozřejmě i veřejnost. Vidět památku na vlastní oči zevnitř můžete za +/- 150,-

Líbí se vám článek? Doporučte jej přátelům:

Přidat komentář